Hvad er elektrolytisk mangan (EMM)? Definition, produktionsproces og karakterspecifikationer
Elektrolytisk manganmetal (EMM) er høj-renhed af elementært mangan - minimum 99,7 % Mn - fremstillet ved at opløse mangancarbonatmalm i svovlsyre, rense opløsningen og afsætte metallisk mangan på katoder i en elektrolysecelle. Det er ikke en ferrolegering, ikke en dioxid og ikke et blandet produkt. Det er den reneste kommercielle form for manganmetal, der findes, og det er den materialeindkøbsansvarlige, der specificerer, hvornår urenhedskontrol betyder mere end råprisen pr. ton.
Nøgle takeaways
EMM er elementært manganmetal (større end eller lig med 99,7 % Mn)- ikke en forbindelse, ikke en legering, ikke elektrolytisk mangandioxid (EMD).
Fremstillet ved en hydrometallurgisk proces i fire-trin:syreudvaskning → kemisk oprensning → diafragma-elektrovinding af celler → katodestripning.
Standardkvaliteter (Mn99.7 / Mn99.8 / Mn99.9)er defineret ved minimum Mn-indhold og maksimale urenhedslofter for C, S, P, Fe, Si og Se.
Primær slutanvendelse-efter volumen er stålfremstilling- især 200-serie rustfrit stål, hvor mangan delvist erstatter nikkel - efterfulgt af aluminiumslegeringer, elektronik og batteriprækursorer.
Fysisk form er typisk uregelmæssige flager(1–3 mm tyk), leveres i 1.000 kg big bags. Pulver- og briketformer er også tilgængelige.

Har du brug for et EMM-tilbud med fulde specifikationer?
Fortæl os din målkvalitet, urenhedsgrænser, flagestørrelse og ordremængde. Vi returnerer et mølle-understøttet tilbud inden for en hverdag.
E-mail:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805
1. Hvad er elektrolytisk mangan egentlig
Electrolytic Manganese Metal (EMM) is a cathode product - pure manganese deposited on cathode plates from an aqueous manganese sulfate–ammonium sulfate electrolyte under direct current. The resulting deposit is a brittle, silver-gray metallic layer that is mechanically stripped, washed, dried, and packaged. The final product is >99,7 vægtprocent mangan, hvor resten består af kontrollerede sporurenheder.
Dette adskiller EMM fra alle andre-manganholdige materialer i ferrolegeringsforsyningskæden:
EMM ≠ Ferromangan (FeMn).FeMn er et ovnprodukt, der indeholder 65-80 % Mn, hvor resten er jern, kulstof (op til 8 % i høje-kulstofkvaliteter), silicium og fosfor. FeMn fremstilles ved carbotermisk reduktion i en nedsænket lysbueovn. EMM fremstilles ved elektrolyse og indeholder ikke bevidst tilsat jern.
EMM ≠ Elektrolytisk mangandioxid (EMD).EMD er MnO₂ - et mangan(IV) oxid -, der aflejres påanodeaf en anden type celle. EMD indeholder omkring 60-63 vægtprocent Mn og bruges i batterikatoder. EMM er metallisk Mn, der aflejres påkatodeog bruges i metallurgi.
EMM ≠ Silicomangan (SiMn).SiMn er en anden ovn ferrolegering (Mn + Si + Fe + C), der primært bruges til deoxidation i stålfremstilling.
Brancheforkortelsen erEMM. Udtrykket "EM" optræder nogle gange i uformelle sammenhænge, men er ikke-standard og kan forårsage forvirring med EMD. I hele denne artikel og i al ZhenAn-dokumentation bruger vi udelukkende EMM.
2. Hvordan EMM er lavet: Den hydrometallurgiske proces
EMM-produktion er en hydrometallurgisk sekvens i fire-trin. Hvert trin påvirker metallets endelige renhed og fysiske kvalitet. Den følgende beskrivelse afspejler den dominerende kommercielle rute i Kina - verdens største EMM-producerende land -, der bruger mangancarbonat (rhodochrosit) malm som råmateriale.
Trin 1 - Syreudvaskning
Mangancarbonatmalm (MnCO₃, typisk 18-22% Mn) knuses, males og reageres med svovlsyre i omrørte udvaskningstanke. Reaktionen - MnCO3 + H2SO4 → MnSO4 + CO2 + H2O - opløser mangan som mangansulfat, mens det efterlader det meste af kiselholdig gang som fast rest. Oxidmalme (MnO₂-baseret) kræver et forudgående reduktionsristningstrin for at omdanne uopløseligt Mn(IV) til opløseligt Mn(II) før udvaskning. Udvaskningsopslæmningen fortykkes og filtreres for at adskille den drægtige opløsning fra tailings.
Trin 2 - Løsningsrensning
Den rå mangansulfatopløsning indeholder opløst jern, aluminium, tungmetaller (Cu, Co, Ni, Zn) og alkaliske-jordmetaller (Ca, Mg). Fler-oprensning fjerner disse: For det første, pH-justering med ammoniak eller kalk udfælder jern og aluminium som hydroxider; for det andet fjerner sulfidfældning (ved anvendelse af ammoniumsulfid eller bariumsulfid) tungmetaller; for det tredje reducerer fluorid- eller karbonatbehandling calcium og magnesium. Efter hvert trin filtreres opløsningen. Målet er en klar, uren-mager MnSO₄-opløsning, der er egnet til elektrolyse.
Fase 3 - elektrolyse (elektrovinding)
Den rensede opløsning føres ind i diafragma-elektrolyseceller. Ammoniumsulfat ((NH4)2SO4) tilsættes som en understøttende elektrolyt for at forbedre ledningsevnen og buffer-pH. En lille mængde selendioxid (SeO₂) eller svovldioxid (SO₂) tilsættes som et afsætningsadditiv - uden det, strømeffektiviteten falder kraftigt, og katodeaflejringen bliver ujævn. Jævnstrøm påføres: Manganioner (Mn²⁺) reduceres til metallisk mangan ved katoden (rustfrit stål eller titaniumplade), mens oxygen udvikles ved bly-legeringsanoden. Membranen forhindrer re-oxidation af manganaflejringen. Typiske driftsforhold: 35–42 grader, katodestrømtæthed 350–450 A/m², cellespænding 4,5–5,5 V.
Trin 4 - Høst, vask og emballering
Efter 18-24 timers aflejring fjernes katodepladerne fra cellerne. Manganmetallaget (typisk 1-3 mm tykt) er mekanisk strippet -, hvilket giver uregelmæssige flager med en glat side (katodeflade) og en ru, dendritisk side (vækstflade). Flagerne vaskes med varmt vand for at fjerne elektrolytrester, tørres og pakkes enten direkte eller males til pulver (100-325 mesh) afhængigt af ordrespecifikationen. Standardemballage er 1.000 kg vævede polypropylen-big bags med fugttætte{12}}indvendige foringer. Ståltromler fås til fine pulverkvaliteter.
Den selen-baserede additivrute er fortsat den dominerende kommercielle praksis på grund af dens pålidelige strømeffektivitet (typisk 65-75 %). Selen-fri EMM - produceret ved hjælp af SO₂-baserede eller organiske additivsystemer - er imidlertid et etableret nicheprodukt for kunder, der kræver ubetydelige selenrester, især batteri-materialeproducenter og high-legeringsproducenter.
3. Renhedsgrader og kemiske specifikationer
EMM sælges efter karakter, hvor karakterbetegnelsen kommunikererminimumindhold af mangan. Den kinesiske industristandard YB/T 051-2003 definerer en ramme af fire kvaliteter. I international handel dominerer tre de facto markedskvaliteter. Tabellen nedenfor opsummerer de urenhedslofter, som en indkøbsansvarlig bør henvise til, når han skriver en specifikation.
| Grad | Mn (min %) | C (maks. %) | S (maks. %) | P (max %) | Fe + Si + Se (maks. %) | Typisk brug |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mn99,7 | 99.7 | 0.04 | 0.05 | 0.005 | 0.205 | Generel stålfremstilling, 200-serie rustfrit, støberi |
| Mn99,8 | 99.8 | 0.03 | 0.04 | 0.005 | 0.15 | Speciallegeringer, elektronik, magnetiske materialer |
| Mn99,9(Høj renhed) | 99.9 | 0.02 | 0.03 | 0.003 | 0.08 | Batteri-prækursor, luft- og rumfartslegeringer |
Tabel 1. EMM-kvalitetsspecifikationer baseret på Argus standardvurderingsparametre og US Customs afgørelse NY N275627. Individuelle producentspecifikationer kan være strammere. For selen-fri kvaliteter er Se-indholdet typisk mindre end eller lig med 0,001 % og kan angives separat. Den kinesiske industristandard YB/T 051-2003 definerer den karakterramme, der anvendes på hjemmemarkedet.
Til indkøbsformål er den vigtigste specifikationsdetaljeikkeoverskriften Mn procent - det er urenhedsloftet for det element, der betyder mest i din proces. En rustfri stålmølle kan tåle standard svovl, men har brug for tæt kulstof; en producent af aluminiumslegeringer kan have brug for lavt jernindhold; en batteri-materialeraffinering kan kræve både lavt selenium og lavt fosforindhold. Angiv altid de elementer, du skal kontrollere, ikke kun Mn minimum.
4. Nøgleapplikationer på tværs af brancher
EMM-forbruget er drevet af fire primære slut-brugssegmenter, der er anført nedenfor i omtrentlig rækkefølge efter globalt volumen.
| Anvendelse | Hvordan EMM bruges | Hvorfor EMM Over FeMn |
|---|---|---|
| 200-serien rustfrit stål | Tilføjet til smelten som austenitstabilisator og nikkelerstatning. Kvaliteter som AISI 201 og 202 indeholder 5,5-7,5 % Mn. | Lave kulstof- og fosforniveauer forhindrer sensibilisering og korn-skørhed. FeMn ville indføre for meget kulstof til disse kvaliteter. |
| 300-serien og specialstål i rustfrit stål | Anvendes ved lavere tilsætningshastigheder (1-2 % Mn) som deoxidationsmiddel, afsvovlingsmiddel og styrkeforstærker i 304, 316 og duplex kvaliteter. | Urenhedskontrol. EMM tilføjer mangan uden også at tilføje kulstof, fosfor eller silicium -, som hver har et stramt specifikationsloft i 300-seriens kvaliteter. |
| Aluminiumslegeringer (3xxx-serien) | Tilføjet til aluminium for at fremstille Al-Mn-legeringer (AA3003, AA3004, AA3105), der bruges i drikkevaredåser, varmevekslere og bilplader. Typisk Mn-indhold: 1,0–1,5 %. | Jern er en kontrolleret urenhed i aluminiumslegeringer. EMM introducerer mindre jern end FeMn pr. enhed mangan, hvilket bevarer legeringens korrosionsbestandighed og formbarhed. |
| Batteri-Mangansulfat (HPMSM) | EMM opløses i svovlsyre for at producere høj-rent mangansulfatmonohydrat (MnSO₄·H₂O), en forløber for NCM (nikkel-cobolt-mangan) lithium-ionbatterikatoder. | EMM giver et renere opløsningsråmateriale end manganmalm, hvilket reducerer rensningsbyrden. Selen-fri og høj-renhed (Mn99.9) kvaliteter foretrækkes til denne rute. |
| Magnetiske materialer (Mn₃O₄/ferritter) | EMM er et mellemprodukt til fremstilling af trimangantetraoxid (Mn₃O₄), som bruges til at fremstille bløde ferritkerner til induktorer, transformere og EMI-undertrykkelse. | Konsekvent urenhedsprofil. Spormetaller som Co, Ni og Cu påvirker ferritmagnetiske egenskaber; EMM giver en snæver, repeterbar specifikation. |
Tabel 2. Primære EMM-applikationer. Relative mængdeestimater baseret på IMnI og industrihandelsdata. 200-serien af rustfrit stål-segmentet står for den største andel af det globale EMM-forbrug.
5. EMM vs. Ferromanganese vs. EMD: En side-ved-sammenligning
En af de hyppigste kilder til forvirring ved indkøb af mangan er skelnen mellem EMM, ferromangan og elektrolytisk mangandioxid. Tabellen nedenfor giver en reference, som en køber kan bruge til at bekræfte, at de bestiller det korrekte materiale.
| Ejendom | EMM | HC FeMn | EMD |
|---|---|---|---|
| Kemisk identitet | Elementært Mn metal | Fe-Mn-C legering | MnO₂ (mangandioxid) |
| Mn indhold (vægt%) | Større end eller lig med 99,7 % | 65–78% | ~60-63 % (Mn-basis) |
| Produktionsmetode | Hydrometallurgisk elektrovinding | Nedsænket lysbueovn (karbotermisk reduktion) | Anodisk elektroaflejring fra MnSO4 |
| Nøgleurenheder | C, S, P, Fe, Si, Se (hver mindre end eller lig med 0,05 %) | C (mindre end eller lig med 8%), Si (mindre end eller lig med 2%), P (mindre end eller lig med 0,30%) | Sulfat, fugt, tungmetaller |
| Fysisk form | Flager, pulver, briketter | Klump, fines, briketter | Sort pulver |
| Primært marked | Stålfremstilling, legeringer, batterier | Kulstofstål, støberi | Tør-cellebatterikatoder |
| Ca. pristillæg (pr. Mn enhed) | 3–5× vs. HC FeMn | Baseline | Forskellige markeder - ikke direkte sammenlignelige |
Tabel 3. Sammenligning af de tre manganmaterialer, der oftest forveksles ved indkøb. HC FeMn=højt-kulstof ferromangan. Prisrelativitet er vejledende fra begyndelsen af 2026 og varierer med markedsforholdene.
Beslutningsreglen er ligetil: Hvis din proces kan acceptere 6-8 % kulstof og 15-25 % jern sammen med mangan, er ferromangan den lavere-omkostningsmulighed. Hvis din legeringsspecifikation forbyder disse elementer, er EMM det tekniske krav - ikke en premium-mulighed, men den eneste mulighed.
6. Fysisk form og forsyningsformater
EMM fås i tre fysiske formater, der hver er egnet til forskellige håndterings- og fodringssystemer.
Flager (standard).Uregelmæssige metalliske flager, ca. 1-3 mm tykke og 10-50 mm på tværs. Den ene flade er glat (katode-kontaktsiden); den anden er ru og dendritisk (vækstsiden). Flager er den form, der produceres direkte ved den elektrolytiske proces og tegner sig for hovedparten af kommerciel forsyning. De er velegnede til direkte ovnladning og legeringstilsætninger.
Pulver (100-325 mesh).Flager formales og sigtes til en kontrolleret partikelstørrelse. Anvendes i pulvermetallurgi, svejseelektrodebelægninger og kemisk syntese, hvor hurtig opløsning er påkrævet. Finere maskestørrelser giver hurtigere opløsning, men øger kravene til støv-håndtering.
Briketter.Flager eller pulver komprimeret til ensartede former (typisk pudeformet, 30-60 mm). Briketter reducerer støvdannelsen under opladning af ovnen og forbedrer fodringskonsistensen i automatiserede systemer. Densitet og bindemiddelindhold bør angives, hvis briketter er påkrævet.
Standardemballage er 1.000 kg vævede polypropylen bulkposer med indvendige polyethylenforinger. Ståltromler (200 L) bruges til fine pulverkvaliteter eller til forsendelser, hvor fugtbeskyttelse er kritisk. Paller og krympe-indpakning anvendes til containeriseret søfragt.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er forskellen mellem EMM og ferromangan?
EMM er rent manganmetal (større end eller lig med 99,7% Mn) produceret ved elektrolyse. Ferromangan (FeMn) er en ferrolegering indeholdende 65-80% Mn plus jern, kulstof og silicium, produceret i nedsænkede lysbueovne. EMM vælges, når stram kontrol af urenheder - især kulstof, phosphor og svovl - er påkrævet, såsom i 300-serien rustfrit stål eller aluminiumslegeringer. FeMn anvendes, hvor jernindholdet er acceptabelt, og omkostningerne er den primære overvejelse, såsom ved deoxidation af kulstofstål. EMM er typisk 3-5 gange dyrere pr. Mn-enhed end feMn med højt kulstofindhold.
Er elektrolytisk mangan det samme som elektrolytisk mangandioxid (EMD)?
Nej. De er kemisk og funktionelt forskellige materialer. EMM (elektrolytisk manganmetal) er elementært manganmetal - kemisk symbol Mn - med en renhed større end eller lig med 99,7 %. EMD (elektrolytisk mangandioxid) er mangandioxid - kemisk formel MnO₂ - med Mn-indhold omkring 60-63%. EMD er et anodeprodukt, der næsten udelukkende bruges i tørre-cellebatterikatoder (alkalisk, lithium, zink-carbon). EMM er et katodeprodukt, der bruges som et legeringselement i stålfremstilling og ikke-{14}}jernmetallurgi. De produceres i forskellige typer elektrolyseceller og betjener helt forskellige forsyningskæder.
Hvad betyder standard EMM-karaktererne (Mn99.7, Mn99.8, Mn99.9)?
Klassebetegnelsen henviser til det mindste manganindhold i vægt. Mn99.7 garanterer Større end eller lig med 99,7 % Mn med urenheder (C, S, P, Fe, Si, Se) på i alt mindre end eller lig med 0,3 %. Mn99.8 garanterer Større end eller lig med 99.8% Mn, typisk med strammere kulstof- (mindre end eller lig med 0.03%) og svovl (mindre end eller lig med 0.04%) grænser. Mn99.9 er den højeste renhedsgrad (Større end eller lig med 99.9 % Mn) og er ofte selen-fri; det foretrækkes til batteri-precursor-applikationer og specialelektronik. De specifikke urenhedslofter afhænger af den gældende standard - YB/T 051-2003 i Kina definerer karakterrammen.
Hvorfor bruges selen i EMM-produktion, og er der selen-fri muligheder?
Selendioxid (SeO₂) tilsættes til elektrolytten som et aflejringshjælpemiddel - det forbedrer strømeffektiviteten og giver en jævnere katodeaflejring. Uden et tilsætningsstof er manganaflejring ineffektiv, og katodeoverfladen er ujævn. Selenet bliver til en sporurenhed i det endelige metal (typisk<0.10% Se). For battery-grade and high-purity applications where selenium is undesirable, producers use alternative additives such as sulfur dioxide (SO₂) or organic compounds. Selenium-free EMM is available at a price premium and ZhenAn can supply both standard and low-Se grades on request.
I hvilken form leveres EMM typisk?
EMM leveres oftest som uregelmæssige flager (1-3 mm tykke, 10-50 mm på tværs) - den form, der opnås direkte efter stripning af katodeaflejringen. Den ene side er glat (katodekontaktfladen); den anden har en krystallinsk, dendritisk tekstur. Andre tilgængelige former omfatter pulver (100-325 mesh) formalet fra flager til pulvermetallurgi og kemiske anvendelser, og briketter til automatiseret ovntilførsel. Standardemballage er 1.000 kg big bags eller ståltromler med fugttætte{12}}inderfor.
Tilbyder ZhenAn tredjeparts-test for EMM-forsendelser?
Ja. Hver forsendelse kan ledsages af et mølletestcertifikat (MTC), der viser den faktiske kemiske analyse for Mn, C, S, P, Fe, Si og Se. ZhenAn arrangerer også uafhængig tredjeparts-inspektion gennem SGS, Bureau Veritas eller CCIC på købers anmodning. Oprindelsescertifikater og ISO 9001:2015 overensstemmelsesdokumentation er inkluderet i hver ordre.

Kilde EMM direkte fra ZhenAn
Angiv din kvalitet (Mn99.7 / Mn99.8 / Mn99.9), flagestørrelse eller pulvermaske, emballagepræference og målvolumen. Vi returnerer et tilbud med mølletestcertifikatparametre inden for 24 timer.
E-mail:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805
Referencer
International Manganese Institute (IMnI) - "Electrolytic Manganese Metal (EMM)." https://www.manganese.org/en/electrolytic-mangan-metal-emm (tilgået 2026-08-06)
Argus Media - "Argus Non-Ferrous Markets Methodology," EMM Flake 99,7% Mn specifikationsparametre. https://www.argusmedia.com/en/methodology (tilgået 2026-08-06)
US Customs and Border Protection - Ruling NY N275627, Tarif Classification of Electrolytic Manganese Flake. https://www.customsmobile.com/rulings/docview?doc_id=NY N275627 (tilgået 2026-08-06)
Lu, J. et al. (2016) - "Electrolytic Manganese Metal Production from Manganese Carbonate Precipitate,"Hydrometallurgi, 161, 45-53. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304386X16300111 (tilganget 2026-08-06)
LSFerroalloy - "Electrolytic Manganese Metal (EMM): Teknisk oversigt, raffinering og industrielle anvendelser." https://www.lsalloy.com/news/electrolytic-mangan-metal-emm-guide.html (tilgået 2026-08-06)
USGS Minerals Information - "Manganese Statistics and Information," 2021-2026 årlige anmeldelser. https://www.usgs.gov/centers/national-minerals-information-center/mangan-statistik-og-information (tilgået 2026-08-06)
Argonne National Laboratory - "Update of the Manganese Pathway in GREET 2021." https://greet.anl.gov/files/mn_update_2021 (tilgået 2026-08-06)
Alle kvalitetsspecifikationer, urenhedsgrænser og produktionsdetaljer blev verificeret mod de citerede kilder pr. 6. august 2026. Den kinesiske standard YB/T 051-2003 omtales som den indenlandske kvalitetsramme; internationale handelsspecifikationer følger Argus og toldparametre. Hvis du finder en fejl i dette dokument, skal du kontakte os, så vi kan udstede en rettelse.





