Hvad viser vurderingen den 28. april
Ferrochrom med lavt kulstofindhold vurderes regionalt i Kina, fordi strømomkostninger, lokal chromittilgængelighed og transportafstand er tilstrækkeligt forskellige til at skabe en ægte spredning mellem provinserne. Evalueringen den 28. april registrerede almindelige kurser og almindelige transaktionspriser for FeCr55C0.25-kvaliteten ved et chromindhold på 52 % til under 60 %, uden nogen ændring registreret på begge sider af markedet for den dato. Sichuan havde det højeste noterede bånd på 13.700-13.800 CNY per ton med transaktioner mellem 13.600 og 13.700, mens Jiangsu noterede 13.900-14.000 med transaktioner på 13.800-14.000. Gansu, Henan, Liaoning, Indre Mongoliet og Shanxi var alle samlet på 13.600-13.700 for tilbud og 13.500-13.600 for transaktioner.
Regional tilbuds- og transaktionstabel
| Produkt | Grad | Mainstream-citat, CNY/t | Almindelig transaktion, CNY/t | Område | Chrom rækkevidde |
|---|---|---|---|---|---|
| Ferrochrom med lavt kulstofindhold | FeCr55C0,25 | 13,700-13,800 | 13,600-13,700 | Sichuan | 52 % til under 60 % |
| Ferrochrom med lavt kulstofindhold | FeCr55C0,25 | 13,600-13,700 | 13,500-13,600 | Gansu | 52 % til under 60 % |
| Ferrochrom med lavt kulstofindhold | FeCr55C0,25 | 13,600-13,700 | 13,500-13,600 | Henan | 52 % til under 60 % |
| Ferrochrom med lavt kulstofindhold | FeCr55C0,25 | 13,600-13,700 | 13,500-13,600 | Liaoning | 52 % til under 60 % |
| Ferrochrom med lavt kulstofindhold | FeCr55C0,25 | 13,900-14,000 | 13,800-14,000 | Jiangsu | 52 % til under 60 % |
| Ferrochrom med lavt kulstofindhold | FeCr55C0,25 | 13,600-13,700 | 13,500-13,600 | Indre Mongoliet | 52 % til under 60 % |
| Ferrochrom med lavt kulstofindhold | FeCr55C0,25 | 13,600-13,700 | 13,500-13,600 | Shanxi | 52 % til under 60 % |
Det regionale spænd mellem den billigste og den dyreste provins på den dato var omkring 300 CNY pr. ton på transaktionsniveau, eller omkring 2,2 %. Det er en normal arbejdsspredning, og det forklares sædvanligvis med omkostningerne ved leveret strøm og ved indkøb af malm og reduktionsmidler fra de lokale værker snarere end med forskelle i kvalitet.
Sammensætningsreference med lav kulstofkvalitet
Kulstof er det definerende element i ferrochrom med lavt kulstofindhold. Bogstaverne og tallene i karakterkoden beskriver det nominelle kromniveau og det maksimale kulstofindhold, så LC-Cr65V3 er en 65 % kromkvalitet med et maksimum på 0,03 % kulstof og LC-Cr60D50 er en 60 % kromkvalitet med et maksimum på 50 % kulstof.
| Grad | Cr min (%) | C max (%) | Si max (%) | P max (%) | S max (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| LC-Cr65V3 | 65.0 | 0.03 | 1.0 | 0.03 | 0.03 |
| LC-Cr65V6 | 65.0 | 0.06 | 1.0 | 0.03 | 0.03 |
| LC-Cr65V10 | 65.0 | 0.10 | 1.0 | 0.03 | 0.03 |
| LC-Cr60V3 | 60.0 | 0.03 | 1.0 | 0.03 | 0.03 |
| LC-Cr60V6 | 60.0 | 0.06 | 1.0 | 0.03 | 0.03 |
| LC-Cr60V10 | 60.0 | 0.10 | 1.0 | 0.03 | 0.03 |
| LC-Cr60D25 | 60.0 | 0.25 | 1.0 | 0.03 | 0.03 |
| LC-Cr60D50 | 60.0 | 0.50 | 1.0 | 0.03 | 0.03 |
Sammensætningsstrukturen følger den kvalitetslogik, der anvendes i ferrochrom-specifikationer, herunder GB/T 5683 på det kinesiske marked og ISO 5448 internationalt, hvor kulstofindholdsklasserne går ned med 0,03%, 0,06%, 0,10%, 0,25% og 0,50%. En køber, der bestiller materiale med lavt kulstofindhold til rustfrit stål eller til speciallegeringssmeltning, bør bekræfte, hvilken kulstofklasse, der kræves, før man sammenligner priser, fordi en ændring fra 0,25 % til 0,03 % kulstof normalt ændrer prisen mere end de regionale forskelle vist ovenfor.
Hvad sætter prisen på Low Carbon Ferrochrom
Fire omkostningsblokke dominerer. Chromitmalm og dets forhold mellem chrom- og-jern sætter råvaregrundlaget; malm med et højere forhold kræver mindre raffineringsarbejde pr. chromenhed. Elektricitet er den anden blok, og det er hovedårsagen til, at der overhovedet findes regionale spredninger, da smeltning og raffinering er strømkrævende. Reduktionsmiddel- og raffineringsprocessen kommer på tredjepladsen: Lave kulstofkvaliteter fremstilles ved processer, der undgår kulstofopsamling, såsom oxygenraffinering eller brugen af silicium-holdige reduktionsmidler, som koster mere end den standard carbotermiske rute. Endelig driver kulstofindholdet i sig selv omkostningerne, fordi hvert trin ned i kulstofspecifikationen fjerner mere kulstof med større omkostninger og lavere genvinding. Fragt, emballage, partistørrelse og betalingsbetingelser fuldender det leverede nummer.
Konvertering af et tilbud til pris pr. kilo krom
Fordi ferrochrom købes for dets krom, kan et tilbud pr.-ton ikke alene sammenlignes på tværs af kvaliteter. Det nyttige tjek er:
Pris pr. kg Cr=anført pris pr. ton/(1.000 x chromfraktion)
Tag Shanxi-transaktionsbåndet på 13.500-13.600 CNY pr. ton ved et chromindhold på 52-60 %. Ved 52 % chrom svarer 13.550 CNY pr. ton til omkring 26,1 CNY pr. kg indeholdt chrom. Ved 60 % krom køber de samme penge omkring 22,6 CNY pr. kg. Det er en forskel på cirka 13 % for samme fakturaværdi. Normaliser altid, før du beslutter, hvilken region eller hvilken kvalitet der er billigere, og kontroller analysecertifikatet for det faktiske kromindhold i partiet i stedet for at stole på karakterkoden.
Ofte stillede spørgsmål
Q:Hvad betyder karakteren FeCr55C0.25?
A: Det betegner en ferrochromkvalitet med et nominelt chromindhold på 55 % og et maksimalt kulstofindhold på 0,25 %, leveret med et chromindhold på mindst 52 % og under 60 % i de her citerede vurderinger.
Q:Hvorfor er priserne forskellige mellem kinesiske regioner?
A: Hovedsageligt elektricitetsomkostninger, chromit sourcing og transportafstand. Den 28. april var spændet mellem det højeste og det laveste provinstransaktionsbånd omkring 300 CNY pr. ton.
Q:Hvad er dyrere, 0,03% kulstof eller 0,25% kulstofmateriale?
A: 0,03% kulstofklassen er dyrere. Fjernelse af de sidste fraktioner af kulstof kræver yderligere raffinering og reducerer genvinding, så prisen stiger i takt med at kulstofmaksimum falder.
Q:Hvordan sammenligner jeg tilbud for forskellige kromindhold?
A: Konverter hvert tilbud til pris pr. kilogram indeholdt chrom ved at dividere prisen pr. ton med 1.000 gange chromfraktionen, og sammenlign derefter på det normaliserede grundlag.
Q:Er klumpstørrelsen relevant for prisen?
A: Ja. Ferrochrom med lavt kulstofindhold leveres almindeligvis i 10-60 mm klumper til tilsætning af slev og konverter. Bøder og undermålsmaterialer har et andet prisgrundlag og accepteres muligvis ikke af alle smelteværksteder.
Q:Hvilke dokumenter skal ledsage et ferrochromparti med lavt kulstofindhold?
A: Et analysecertifikat, der viser chrom, kulstof, silicium, fosfor og svovl, lotnummeret, partikelstørrelsesområdet og nettovægten pr. pose eller tromle.

