FeSi75, FeSi72, FeSi65 Ferrosiliciumkvaliteter sammenlignet: En indkøbsvejledning til stålfremstilling og støberi

Jul 14, 2025

Læg en besked

FeSi75, FeSi72, FeSi65 Ferrosiliciumkvaliteter sammenlignet: En indkøbsvejledning til stålfremstilling og støberi

Ferrosilicium er den mest brugte ferrolegering i global stålfremstilling - ca. 5 kg FeSi bruges pr. metrisk ton produceret råstål. Men ikke alt ferrosilicium er det samme. De tre kvaliteter, der er dækket her, - FeSi75, FeSi72 og FeSi65 - adskiller sig i siliciumindhold, aluminiumsgrænser og urenhedsprofiler. Denne artikel giver en teknisk sammenligning baseret på GB/T 2272-2020, den kinesiske nationale standard for ferrosilicium, og industripraksis, så indkøbsledere kan angive den rigtige karakter for deres proces.

Nøgle takeaways

FeSi75 (Si større end eller lig med 75 %, Al 0,1-2,0 % afhængig af under-klasse)er det førsteklasses valg til høj-deoxidation af stål, duktilt jernpodning og elektrisk stål -, hvor stram inklusionskontrol er vigtig.

FeSi72 (Si større end eller lig med 72%, Al mindre end eller lig med 2,0%)er den økonomiske arbejdshest til standardproduktion af kulstofstål, armeringsjern og konstruktionsstål. Den leverer omkring 96 % af siliciumenhederne i FeSi75 til en lavere pris pr. ton.

FeSi65 (Si større end eller lig med 65 %, Al mindre end eller lig med 2,0–3,0 %)er budgetmuligheden for bulk deoxidation i mindre krævende smeltninger. Højere siliciumkvaliteter kan delvist erstattes af FeSi65, når Si-specifikationsmålene er fleksible.

Valg af partikelstørrelse er proces-afhængigt.10–50 mm er standard for EAF/BOF stålfremstilling; 3–10 mm til støberipodning; 0–3 mm for kernetråd. Brug af den forkerte størrelse reducerer siliciumgenvinding og øger omkostningerne.

Lave-underkvaliteter af-aluminium (Al mindre end eller lig med 0,5 %, mindre end eller lig med 0,1 %)er afgørende for lejestål, fjederstål og elektrisk stål, hvor Al₂O3 indeslutninger forringer træthedslevetid og overfladekvalitet. Omkostningspræmien er begrundet i reducerede afvisningsprocenter.

 

Hvad er prisen på ferrosilicium?Kinas eksportpriser på ferrosilicium den 14. juli // Ferrosiliciumpris i dag // Ferrosiliciumpris 
Enhed: USD/ton
produkt Mærke Citere Opgang og fald Bemærkning
Ferrosilicium 72 1000-1030 -- FOB Tianjin Port
Ferrosilicium 75 1080-1100 -- FOB Tianjin Port

 

 

Hvad er prisen på ferrosilicium?Særlige ferrosiliciumpriser i Kina den 14. juli // Ferro Silicon Pris pr. Ton // Ferro Silicon Factory
Enhed: Yuan/ton, naturlig blok, ab-fabrikskontantpris inklusive moms
Mainstream pris på lavt aluminium ferrosilicium i Kina
Produktnavn Specifikation areal pris Opgang og fald Bemærkning
Lavt aluminium ferrosilicium Si75Al<0.1 Qinghai 6700-6750 -- Fabrikspris inklusive moms
Lavt aluminium ferrosilicium Si75Al<0.5 Qinghai 6400-6450 -- Fabrikspris inklusive moms
Lavt aluminium ferrosilicium Si75Al<0.1 Indre Mongoliet 6700-6750 -- Fabrikspris inklusive moms
Lavt aluminium ferrosilicium Si75Al<0.5 Indre Mongoliet 6400-6450 -- Fabrikspris inklusive moms
Bemærk: Ovenstående priser er kun til reference. Virksomheder kan fastsætte priser efter deres egne forhold.
modular-1
Har du brug for et ferrosilicium-tilbud, der matcher dine specifikationer?

Send os din nødvendige karakter (FeSi75/72/65), Al-grænse, partikelstørrelse og månedlig volumen. Vi returnerer et COA-understøttet tilbud inden for en hverdag.

E-mail:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805

1. Et blik på ferrosilicium: Hvad det er, og hvorfor det betyder noget

Ferrosilicium (FeSi) er en jern-siliciumlegering fremstillet ved carbotermisk reduktion af kvarts (SiO₂) i nærværelse af jern-bærende materialer i en neddykket lysbueovn. Siliciumindholdet i kommerciel FeSi spænder fra 15 % til 95 %, hvor intervallet 65-75 % tegner sig for langt størstedelen af ​​stålfremstillings- og støberiforbruget.

Ved stålfremstilling tjener ferrosilicium to primære funktioner:deoxidation(fjernelse af opløst ilt fra smeltet stål for at forhindre porøsitet og oxidindeslutninger) oglegering(tilsætning af silicium for at opnå målets mekaniske og magnetiske egenskaber). I støberier fungerer FeSi også som enpodemiddel- fremmer dannelsen af ​​fin, ensartet fordelt grafit i støbejern - og som en komponent af magnesium-ferrosiliciumnodulizeretil duktiljernsproduktion.

ZhenAn International, med hovedkontor i Anyang, Henan-provinsen, Kina, leverer ferrosilicium i alle tre kvaliteter fra to produktionsbaser på i alt 30.000 m² med en årlig kapacitet på 150,000+ tons. Virksomheden har ISO 9001:2015-certificering og leverer SGS-inspicerede forsendelser til over 100 lande.

2. Kemisk sammensætning: FeSi75 vs. FeSi72 vs. FeSi65

Tabellen nedenfor viser den typiske kemiske sammensætning af de tre kvaliteter. FeSi75 har den rigeste aluminium under-kvalitetsstruktur under GB/T 2272-2020, hvilket afspejler dens brug i høj-stålapplikationer, hvor inklusionskontrol er kritisk. FeSi72 og FeSi65 har færre sub-grade muligheder og er orienteret mod bulk deoxidation.

Element FeSi75 (Standard) FeSi72 FeSi65
Silicium (Si) Større end eller lig med 75,0 % Større end eller lig med 72,0 % Større end eller lig med 65,0 %
Kulstof (C) Mindre end eller lig med 0,20 % Mindre end eller lig med 0,20 % Mindre end eller lig med 0,20 %
Fosfor (P) Mindre end eller lig med 0,035 % Mindre end eller lig med 0,035 % Mindre end eller lig med 0,04 %
Svovl (S) Mindre end eller lig med 0,025 % Mindre end eller lig med 0,025 % Mindre end eller lig med 0,03 %
Mangan (Mn) Mindre end eller lig med 0,40 % Mindre end eller lig med 0,50 % Mindre end eller lig med 0,50 %
Chrom (Cr) Mindre end eller lig med 0,30 % Mindre end eller lig med 0,50 % Mindre end eller lig med 0,50 %

Kilde: Kommercielle specifikationer pr. GB/T 2272-2020, bekræftet i forhold til leverandørcertifikater. Værdier repræsenterer standardkarakter; strammere grænser til rådighed på anmodning. FeSi75-aluminiumgrænser afhænger af under-valg af underkvalitet - se tabel 2.

2.1 FeSi75 aluminium under-kvaliteter (GB/T 2272-2020)

Aluminium er den vigtigste urenhed at kontrollere, fordi resterende aluminium danner hårde Al₂O3 indeslutninger, der reducerer udmattelseslevetiden i lejestål, forårsager overfladefejl i pladeprodukter og tilstopper dyser, der dykker ind under kontinuerlig støbning. GB/T 2272-2020 definerer fem underkvaliteter af aluminium til FeSi75, hver med gradvist strengere grænser:

Under-Karakter Aluminium (Al) Maks Typisk anvendelse
FeSi75Al0.1 Mindre end eller lig med 0,10 % Elektrisk stål, ultra-rent lejestål, speciallegeringer
FeSi75Al0,5 Mindre end eller lig med 0,50 % Lejestål, fjederstål, konstruktionsstål af høj-kvalitet
FeSi75Al1.0 Mindre end eller lig med 1,0 % Generelt legeret stål, rørledningsstål, trykbeholderstål
FeSi75Al1.5 Mindre end eller lig med 1,5 % Carbon konstruktionsstål, armeringsjern, valsetråd
FeSi75Al2.0 Mindre end eller lig med 2,0 % Generel deoxidation, hvor inklusionskontrol ikke er kritisk

Kilde: GB/T 2272-2020. Al0.5- og Al0.1-under-kvaliteterne har en prispræmie - typisk 5-10 % over standard FeSi75 -, hvilket afspejler den ekstra raffinering, der kræves under produktionen.

For FeSi72 og FeSi65 er aluminium typisk angivet som en enkelt maksimumgrænse (mindre end eller lig med 2,0 % for FeSi72, mindre end eller lig med 2,0–3,0 % for FeSi65) i stedet for gennem diskrete under-kvaliteter. Custom low-Alle varianter af FeSi72 er tilgængelige, men mindre almindelige.

3. Deoxidation: Hvordan siliciumindhold påvirker ydeevnen

Når ferrosilicium tilsættes til smeltet stål, reagerer silicium med opløst oxygen i henhold til reaktionen:

2FeO + Si → 2Fe + Si02

Det fremstillede silica (SiO₂) er mindre tæt end flydende stål og flyder ind i slaggelaget. Jo højere siliciumindholdet i ferrosiliciumet er, jo mere ilt kan det fjerne pr. kilogram tilsat legering.

3.1 Praktisk sammenligning af siliciumenheder

Til indkøbsformål beregnespris pr. leveret siliciumenhedi stedet for pris pr. ton legering. Et metrisk ton af hver kvalitet leverer følgende omtrentlige siliciumenheder (forudsat minimum Si-indhold):

Grad Si Leveres pr. MT Relativt FeSi-forbrug
(at levere samme Si)
FeSi75 750 kg 1,00× (basislinje)
FeSi72 720 kg 1.04× (+4%)
FeSi65 650 kg 1.15× (+15%)

Værdier baseret på minimum siliciumindhold pr. kommerciel specifikation. Den faktiske siliciumgenvindingshastighed (typisk 70-92 %) afhænger yderligere af tilsætningstidspunktet, badets temperatur og omrøringsbetingelserne - faktorer uafhængigt af den valgte kvalitet.

Siliciumgenvinding- procentdelen af ​​tilsat silicium, der rent faktisk kommer ind i stålet -, varierer fra ca. 70 % for tidlige faste tilsætninger til 85-92 % for sene tilsætninger af flydende-stål eller injektion gennem kernetråd. Når du sammenligner kvaliteter, skal du anvende dit anlægs historiske genvindingsgrad på det teoretiske leverede silicium pr. ton for at estimere den effektive pris pr. genvundet siliciumkilogram.

4. Støberiapplikationer: Inokulation og nodulisering

I støbejernsproduktionen skifter ferrosiliciums rolle fra deoxidation tilmikrostruktur kontrol. To forskellige funktioner har betydning:

4.1 Podning

Når det tilsættes til smeltet støbejern lige før hældning, fremmer ferrosilicium dannelsen af ​​fine, ensartet fordelte Type-A-grafitflager (i gråt jern) eller grafitknuder (i duktilt jern). Dette forbedrer trækstyrken, reducerer køledybden og giver mere ensartede mekaniske egenskaber på tværs af støbeafsnittet. FeSi75 er standard podemiddelkvalitet, fordi dets høje siliciumindhold giver hurtig opløsning og en stærk grafitiseringseffekt med minimal tilsætningsvolumen.

4.2 Nodulisering (duktilt jern)

Ferrosilicium fungerer som bærerlegering i magnesium-ferrosilicium (MgFeSi) nodulizere -, der typisk indeholder 5-9 % Mg, 42-48 % Si og resten jern. FeSi-basen giver det silicium, der er nødvendigt til grafitfremme, mens magnesium driver sfæroidiseringen af ​​grafit fra flager til knuder. FeSi75 med lavt aluminiumindhold (mindre end eller lig med 1,0%) foretrækkes til produktion af nodulizer, fordi overskydende aluminium interfererer med magnesiumgenvinding.

Anvendelse Anbefalet karakter Typisk størrelse Nøglespecifikation
Podning af gråt jern FeSi75 3-10 mm Si Større end eller lig med 75 %, Al Mindre end eller lig med 1,5 %, Ca 0,5–1,5 % (fordelt)
Duktilt jernpodning FeSi75 1-6 mm Si Større end eller lig med 75 %, Al Mindre end eller lig med 1,0 %, lav Ti ønskelig
Nodulizer base legering FeSi75 (lavt Al) 10–30 mm Si 42–48 % (i MgFeSi), Al Mindre end eller lig med 1,0 %
Generel støbedeoxidation FeSi72 eller FeSi65 8-15 mm Standard kommerciel specifikation

Støberi-specifikke ferrosiliciumkvaliteter kan omfatte kontrollerede calciumniveauer (0,5-2,0 %) for at forbedre podningseffektiviteten. Bekræft disse krav med din støberimetallurg, før du bestiller.

5. Valg af partikelstørrelse ved proces

Partikelstørrelse påvirker opløsningshastighed, siliciumgenvinding, støvdannelse og håndteringslogistik. Tabellen nedenfor kortlægger hvert almindeligt ferrosiliciumstørrelsesområde til dets standardprocesapplikation:

Størrelsesområde Behandle Begrundelse
0–3 mm (pulver/fint) Kernetrådsfyldning, pulverindsprøjtning Fin partikelstørrelse sikrer ensartet pakningstæthed inde i stålkappen og hurtig opløsning i smelten efter injektion.
1-3 mm Sekundær metallurgi, præcisionsstøbning Hurtig opløsning til trimning af komposition på sent-trin. I tynde-væggede præcisionsstøbninger (væg<10 mm), fine powder improves density by ~30%.
3-10 mm Støberipodning, mellemstore ovne Balanceret opløsningshastighed sikrer en jævn fordeling i øsen før hældning. Standard til podning med slev i jernstøberier.
10–50 mm EAF, BOF, øseovn (standard stålfremstilling) Den mest specificerede størrelse globalt. Partikler opløses med en kontrolleret hastighed, opnår dyb deoxidation og er nemme at håndtere og oplade med konventionelt udstyr.
50–100 mm Store ovne, bulk opladning Minimerer oxidationstab under opladning. Kræver længere opløsningstid; velegnet til ovne med tilstrækkelig opholdstid og omrøring.
Naturlig blok (som-knust) Generelle formål, størrelse på-webstedet Lavere omkostninger (ingen præcisionsscreening). Møller med-hjemmeknusnings- og sigtekapacitet foretrækker muligvis denne mulighed.

Screeningstolerance: Over- og understørrelsesmateriale kombineret bør ikke overstige 10 % af den samlede partivægt pr. standard kommerciel praksis. For kernetrådsapplikationer er snævrere tolerancer (±5%) typiske.

6. Emballage, dokumentation og kvalitetssikring

For internationale indkøb er emballage og dokumentation lige så vigtig som selve legeringsspecifikationen.

6.1 Emballagemuligheder

1 MT bulksække (FIBC):Standard eksportemballage. Vævet polypropylen med indvendigt polyethylenfor. UV-stabiliseret til udendørs opbevaring. Fire løfteløkker til håndtering af kran/gaffeltruck.

25 kg / 50 kg sække på paller:Velegnet til mindre-købere eller faciliteter uden udstyr til håndtering af bulk-poser. Krympe-indpakket på fumigerede træpaller (kompatibel med ISPM 15).

Ståltromler:Til fine pulverkvaliteter (0–3 mm), hvor fugtbeskyttelse er kritisk. Bruges primært til materiale med kerne-tråd-.

Al emballage er mærket med kvalitet, partinummer, kemikaliespecifikation, nettovægt og ZhenAn-producentidentifikation. Brugerdefineret mærkning (købermærke, destinationsmærkning) er tilgængelig for kontraktordrer.

6.2 Kvalitetsdokumentation

Hver forsendelse inkluderer:

Analysecertifikat (COA):Batch-specifik kemisk analyse for Si, Al, C, P, S, Mn, Cr og andre elementer, der er specificeret i købskontrakten.

SGS (eller tilsvarende) inspektionsrapport:Tredje-verifikation af kemisk sammensætning, partikelstørrelsesfordeling og pakningstilstand. Tilgængelig efter anmodning eller som et kontraktligt krav.

Partikelstørrelsesfordelingsrapport:Sigteanalyse, der viser procentdel inden for specifikation, overstørrelses- og understørrelsesfraktioner.

Pakkeliste og oprindelsescertifikat:Standard forsendelsesdokumentation. Formular E / Form F-certifikater tilgængelige for gældende præferencehandelsordninger.

7. Sådan specificeres ferrosilicium i en indkøbsordre

En komplet ferrosiliciumspecifikation bør omfatte følgende seks elementer. Et eksempel følger:

Eksempel på indkøbsordrespecifikation:
Produkt: Ferrosilicium FeSi75Al1.0
Kemisk: Si Større end eller lig med 75,0 %, Al Mindre end eller lig med 1,0 %, C Mindre end eller lig med 0,20 %, P Mindre end eller lig med 0,035 %, S Mindre end eller lig med 0,025 %
Størrelse: 10–50 mm (Større end eller lig med 90 % inden for rækkevidde, Mindre end eller lig med 5 % overstørrelse, Mindre end eller lig med 5 % understørrelse)
Emballage: 1 MT bulkposer med indvendig foring
Mængde: 100 MT (±5% tolerance)
Dokumentation: COA pr. parti, SGS-inspektion ved lastehavn
Levering: FOB Tianjin / CIF [destinationshavn]

Inkludering af alle seks elementer eliminerer tvetydighed og sikrer, at leverandøren kan citere og levere præcis, hvad din proces kræver.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er forskellen mellem FeSi75, FeSi72 og FeSi65 ferrosilicium?

De tre kvaliteter adskiller sig primært i siliciumindhold: FeSi75 indeholder større end eller lig med 75 % Si, FeSi72 indeholder større end eller lig med 72 % Si, og FeSi65 indeholder større end eller lig med 65 % Si. FeSi75 tilbyder den stærkeste deoxidationsevne og foretrækkes til høj-podning af stål og duktilt jern. FeSi72 er et økonomisk alternativ til generel stålfremstilling - det kræver ca. 4 vægtprocent mere materiale for at levere de samme siliciumenheder. FeSi65 bruges til bulk deoxidation, hvor omkostningerne er den primære bekymring, og siliciumspecifikationsmålene er fleksible. FeSi75 tilbyder også fem under- aluminiumskvaliteter (Al mindre end eller lig med 0,1 % til mindre end eller lig med 2,0 %) til applikationer, der kræver streng inklusionskontrol, såsom lejestål og elektrisk stål.

Hvordan virker deoxidationsreaktionen af ​​ferrosilicium i stålfremstilling?

Silicium i ferrosilicium reagerer med opløst oxygen i smeltet stål ifølge 2FeO + Si → 2Fe + SiO₂. Det resulterende silica (SiO₂) er lettere end flydende stål og flyder ind i slaggelaget, hvor det fjernes. FeSi75, med højere siliciumindhold pr. kilogram, opnår hurtigere og mere fuldstændig deoxidation. Siliciumgenvindingshastigheder varierer typisk fra 70 % til 92 % afhængig af tilsætningsmetode - sene tilsætninger til deoxideret stål eller injektion gennem kernetråd giver højere genvinding end tidlige faststoftilsætninger til et oxiderende bad. Korrekt deoxideret stål har færre oxidindeslutninger, bedre mekaniske egenskaber, reduceret porøsitet og forbedret overfladekvalitet.

Hvilken ferrosiliciumpartikelstørrelse skal jeg vælge til min applikation?

Valg af partikelstørrelse afhænger af din ovntype og tilsætningsmetode. Brug 0–3 mm til produktion af kernetråd og pulverinjektionssystemer. Brug 3–10 mm til støberipodning og ovne med medium-kapacitet. Brug 10-50 mm til elektriske lysbueovne (EAF), basale oxygenovne (BOF) og øseovne - dette er den mest almindeligt specificerede størrelse inden for global stålfremstilling. Brug 50–100 mm til store dykkede lysbueovne og opladning af bulklegeringer. Naturlig blok (som-knust, usigtet) materiale er tilgængeligt til lavere omkostninger for møller, der udfører deres egen dimensionering. Bekræft altid størrelsesfordelingstolerancer med din leverandør, før du bestiller.

Hvilken rolle spiller aluminium i ferrosilicium, og hvorfor betyder lave-Al-kvaliteter noget?

Aluminium er en naturligt forekommende urenhed i ferrosilicium, indført fra kvartsråmaterialet og reduktionsprocessen. Ved standardstålfremstilling er aluminiumniveauer på op til 2,0 % acceptable, fordi de resulterende Al₂O3-indeslutninger ikke er kritiske for slut-ydelsen. For lejestål, fjederstål, elektrisk stål og andre høje-renhedsgrader kræves der imidlertid lav-aluminiumferrosilicium (Al Mindre end eller lig med 0,5 % eller Mindre end eller lig med 0,1%), fordi hårdt, ikke-deformerbart Al₂O₃ indeslutninger, der virker som spændingsoverfladekvaliteten, reducerer udmattelseskvaliteten, tynde-måleprodukter og kan tilstoppe dyser under vand under kontinuerlig støbning. Prispræmien for lav-Al-kvalitet (5-10 %) genvindes typisk gennem reducerede afvisningsprocenter i høj-stålproduktion.

Hvordan pakkes ferrosilicium typisk til international forsendelse?

Standard eksportemballage er 1-metrisk-ton bulkposer (FIBC) lavet af vævet polypropylen med indvendige polyethylenforinger. Disse er UV-stabiliseret til udendørs opbevaring og har fire løfteløkker. For mindre købere er 25 kg eller 50 kg vævede poser på desinficerede træpaller (ISPM 15-kompatibel) standard. Fine pulverkvaliteter (0-3 mm) kan sendes i forseglede ståltromler for at beskytte mod fugt. Al emballage bærer partinummer, kvalitet, kemikaliespecifikation, nettovægt og producentidentifikation. ZhenAn afsendes fra Tianjin Port med fuld dokumentation, herunder COA, SGS-inspektionsrapporter, pakkeliste og oprindelsescertifikat.

Kan jeg bruge FeSi72 i stedet for FeSi75 til deoxidation af stålfremstilling?

Ja, FeSi72 kan erstatte FeSi75 i mange generelle stålfremstillingsapplikationer. Deoxidationskemien er identisk - kun den nødvendige mængde ændres. Du skal bruge cirka 4 % mere FeSi72 efter vægt for at levere den samme masse silicium som FeSi75. FeSi75 forbliver det bedre valg, når: (a) der kræves stram siliciumspecifikationskontrol i den endelige stålkvalitet, (b) producerer høj-kvalitetsstål (lejer, fjeder, elektrisk, værktøjsstål), hvor urenhedsgrænserne er kritiske, eller (c) aluminiumindholdet skal kontrolleres strengt gennem en certificeret Al-undergrad-. FeSi72 er det økonomiske valg til standard kulstofstål, armeringsstål, konstruktionsstål og valsetrådsproduktion, hvor mindre urenhedsvariationer er inden for tolerancen. Beregn dine effektive omkostninger pr. genvundet siliciumkilogram, før du træffer erstatningsbeslutningen.

Referencer

GB/T 2272-2020 - Ferrosilicium (硅铁). National Standard for Folkerepublikken Kina. https://openstd.samr.gov.cn/bzgk/std/newGbInfo?hcno=F93D0B06FA81F6070F10BF51822BB152 (tilganget 2026-08-06)

HS Ferroalloy - Ferro Silicon: Kvaliteter, sammensætning og anvendelser. https://hsferroalloy.com/ferro-silicon/ (tilganget 2026-08-06)

HS Ferroalloy - kvaliteter af ferrosilicium og deres anvendelser. https://hsferroalloy.com/grades-of-ferrosilicium-og-deres-applikationer/ (tilgået 2026-08-06)

ZX Ferroalloy - specifikke krav til ferrosiliciumstørrelse i forskellige industrier. https://zxferroalloy.com/resource/specific-krav-til-ferrosilicium-størrelse-i-forskellige-industrier/ (tilganget 2026-08-06)

ZhenAn / Ferro-Silicon-Alloy.com - Hvilken størrelse ferrosilicium til stålfremstilling? Komplet vejledning til valg af partikelstørrelse. https://www.ferro-silicium-alloy.com/news/what-size-ferrosilicium-til-stålfremstilling-comple-85576345.html (tilganget 2026-08-06)

Caishuku Material Database - FeSi75Al1.5 pr. GB/T 2272-2020. https://www.caishuku.com/material/detail_3006345.html (tilganget 2026-08-06)

Caishuku Material Database - FeSi65 pr. GB/T 2272-2020. https://www.caishuku.com/material/detail.php?mid=3007761 (tilgået 2026-08-06)

Elkem - Hvad er ferrosilicium? https://www.elkem.com/products/silicon/ferrosilicon/ (tilganget 2026-08-06)

Beifang Alloy - Ferro Silicon 70/75 Grade: Specifikationer, egenskaber og applikationer. https://www.beifangalloy.com/ferro-silicon-70-75-grade-specifications-properties-and-applications/ (tilganget 2026-08-06)

Original kildeartikel - ZhenAn International, "High Quality Ferrosilicon 75%/72%/65% for Steelmaking." https://www.metal-alloy.com/info/high-quality-ferrosilicium-75-72-65-for-stee-103043805.html (publiceret 2025-07-13, tilgået 2026-08-06)

Alle tekniske data er blevet kryds-refereret mod de citerede kilder på opdateringsdatoen (6. august 2026). Kemiske sammensætningsområder er baseret på GB/T 2272-2020 og repræsentative kommercielle specifikationer. Faktiske møllecertifikater kan variere inden for den tilladte tolerance for den gældende standard. Hvis du identificerer en fejl, skal du kontakte os på market@zanewmetal.com, så vi kan rette den.

modular-1
Angiv dit ferrosilicium - Vi citerer inden for 24 timer

Fortæl os din karakter (FeSi75/72/65), Al-grænse, partikelstørrelse, emballagepræference og månedlig volumen. Vores metallurgiske team returnerer et COA-understøttet tilbud med leveringstid.

E-mail:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805