Ferro Mangan indisk markedspris den 24. april
Indisk indenlandsk ferromangan blev vurderet den 24. april til 74.000-75.000 INR pr. ton i både Durgapur- og Raipur-produktionscentrene. Vurderingen dækker standard FeMn 70-kvaliteten på lokalt markedsbasis og var uændret i forhold til det tidligere tilbud, uden at der er registreret nogen bevægelse i nogen ende af de offentliggjorte intervaller.
| Areal | Specifikation | Laveste pris | Højeste pris | Forandring |
|---|---|---|---|---|
| Durgapur | Femn 70 | INR 74.000/t | INR 75.000/t | Uændret |
| Raipur | Femn 70 | INR 75.000/t | INR 75.000/t | Uændret |
Ovenstående citater er indiske indenlandske vurderinger denomineret i rupees pr. metrisk ton. En indenlandsk vurdering -denomineret i rupier bør ikke konverteres direkte til et eksporttilbud i dollars, fordi indenlandske realisationer omfatter lokal fragt, told og regionale strømtariffer, der ikke gælder for materiale, der sælges til forsendelse.
Læsning af Durgapur- og Raipur-vurderingerne
Durgapur og Raipur er de to referencepunkter for indiske manganlegeringer, og de to centre følger normalt hinanden tæt, fordi de trækker på det samme importkompleks af manganmalm. Den 24. april sad Raipur-rederiet i toppen af Durgapur-serien, et mønster, der normalt afspejler en lidt strammere hurtig tilgængelighed omkring Raipur snarere end en ægte dislokation mellem de to markeder. Et enkelt-punktinterval, som registreret hos Raipur, tyder også på, at sælgerne der citerede ét firmanummer i stedet for at acceptere et opslag.
For købere uden for Indien er den praktiske pointe, at disse tal beskriver det indre marked. Eksporttilbud for samme FeMn 70-kvalitet oplyses separat, normalt pr. metrisk ton FOB, og afhænger af containertilgængelighed, havnevalg og sælgers malmomkostningsposition.
Ferro Mangan kvaliteter og sammensætning
Ferromangan er klassificeret efter kulstofindhold i familier med lavt kulstof, medium kulstof og højt kulstofindhold. Klassebetegnelsen koder for både manganindholdet og det maksimale kulstofniveau, så FeMn78C8.0 er en høj kulstofkvalitet med ca. 78 % Mn og op til 8.0 % C, mens FeMn88C0.2 er en lavkulstofkvalitet med mindst 85 % Mn og ikke mere end 0,2 % C. Tabellen nedenfor opsummerer den anvendte kvalitet i A-familien og sammensætningen nedenfor. begrænsende søjler i den kinesiske nationale standard for ferromangan, GB/T 3795.
| Type | Grad | Mn (%) | C (%) | Si (%) | P (%) a / b | S (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lavt kulstofindhold | FeMn88C0.2 | 85.0-92.0 | 0.2 | 1.0-2.0 | 0.10 / 0.30 | 0.02 |
| Lavt kulstofindhold | FeMn84C0.4 | 80.0-87.0 | 0.4 | 1.0-2.0 | 0.15 / 0.30 | 0.02 |
| Lavt kulstofindhold | FeMn84C0.7 | 80.0-87.0 | 0.7 | 1.0-2.0 | 0.20 / 0.30 | 0.02 |
| Mellem kulstof | FeMn82C1.0 | 78.0-85.0 | 1.0 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.35 | 0.03 |
| Mellem kulstof | FeMn82C1.5 | 78.0-85.0 | 1.5 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.35 | 0.03 |
| Mellem kulstof | FeMn78C2.0 | 75.0-82.0 | 2.0 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.40 | 0.03 |
| Høj kulstof | FeMn78C8.0 | 70.0-82.0 | 8.0 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.33 | 0.03 |
| Høj kulstof | FeMn74C7.5 | 70.0-77.0 | 7.5 | 2.0-3.0 | 0.25 / 0.38 | 0.03 |
| Høj kulstof | FeMn68C7.0 | 65.0-72.0 | 7.0 | 2.5-4.5 | 0.25 / 0.40 | 0.03 |
Fosfor er den urenhed, der betyder mest i stålfremstillingskvaliteter, hvorfor standarden har to begrænsende søjler: Jo strammere en søjle gælder for kvaliteter beregnet til stål med krævende fosforkontrol, mens b-kolonnen gælder for almindelig kulstofstål praksis. Silicium stiger, når kulstof stiger, fordi høje kulstofkvaliteter produceres i et mere reducerende ovnregime, der efterlader mere silicium i legeringen.
Low Carbon versus High Carbon: Cost Trade off.-
Ferromangan med højt kulstofindhold er den billigste kilde til mangan pr. indeholdt enhed og er standardtilsætningen i kulstofstål. Flytning til medium eller lav kulstofkvalitet hæver prisen pr. enhed mangan kraftigt, fordi raffinering af kulstoffet forbruger yderligere ilt og reducerer mangangenvinding. Købere bør derfor specificere den højeste kulstofkvalitet, som deres metallurgiske rute kan tolerere, og reservere kulstoffattige kvaliteter såsom FeMn88C0.2 til varme, hvor kulstofopsamling er den reelle begrænsning, oftest i rustfrit stål og andet kulstoffattigt stål.
Der er en anden afvejning- mellem prisen på legeringen og mængden af silicium, den introducerer. Høje kulstofkvaliteter bærer mere silicium, og det silicium udfører nyttigt deoxidationsarbejde i øsen, så en del af legeringsomkostningerne genvindes som en besparelse på separate deoxideringsmidler. Den korrekte sammenligning er derfor prisen pr. enhed af indeholdt mangan efter at have taget højde for deoxidationsværdien af de mindre elementer, ikke den overordnede pris alene.
Tjekliste for købsspecifikationer
Størrelse: Aftal klumpintervallet og de acceptable fine partikler eller pulverfraktioner før forsendelse.
Fosforgrænse: oplys om a-kolonnen eller b-kolonnen i karaktertabellen gælder.
Svovl: Hold svovlgrænsen lav, hvor stålet vil blive behandlet for inklusion kontrol.
Emballage: bulk, big bag eller trommepakning ændrer de landede omkostninger væsentligt.
Dokumentation: vis den fulde karakterbetegnelse, såsom FeMn78C8.0, på møllecertifikatet og handelsfakturaen.
Fugt: aftal hvordan fugt skal måles og afregnes, da det påvirker den betalte vægt.
Ofte stillede spørgsmål
Q: Hvad var ferromanganprisen i Indien den 24. april?
Indiske indenlandske FeMn 70 blev vurderet til INR 74.000-75.000 pr. ton i Durgapur og til INR 75.000 pr. metrisk ton i Raipur, begge uændret.
Spørgsmål: Hvorfor er den indiske pris angivet i rupees i stedet for dollars?
De offentliggjorte tal er hjemmemarkedsvurderinger, som er denomineret i rupees pr. metrisk ton; eksporttilbud anføres separat, normalt pr. ton FOB.
Q: Hvad betyder betegnelsen FeMn78C8.0?
Den identificerer en høj kulstofkvalitet indeholdende omkring 78 % mangan med et maksimalt kulstofindhold på 8,0 %.
Q: Hvilken kvalitet skal en kulstofstålmølle købe?
En høj kulstofkvalitet som FeMn78C8.0 eller FeMn74C7.5, da den leverer mangan til den laveste pris pr. indeholdt enhed og bidrager med silicium til deoxidation.
Q: Hvornår er ferromangan med lavt kulstofindhold nødvendigt?
Når stålet skal holde sig under et stramt kulstofloft, for eksempel i rustfrit stål og andre lave kulstofkvaliteter, så skal kulstofopsamlingen fra legeringen minimeres.

