Kina Industrial Silicon 421# Prisoversigt: Historisk markedsøjebliksbillede (27. august 2025)
Indledning
Industriel silicium 421# er en af de mest almindeligt handlede kvaliteter af siliciummetal i Kina. Det er meget udbredt i fremstilling af aluminiumslegeringer, produktion af organisk silicium, kemiske anvendelser og solcelle-relaterede industrier.
Prisen på industriel silicium 421# er påvirket af flere faktorer, herunder elomkostninger, regionale produktionsforhold, ovndriftshastigheder, efterspørgsel efterfølgende og logistikomkostninger.
Denne artikel giver enhistorisk prisøjebliksbillede af Kinas industrielle silicium 421# den 27. august 2025kun til markedsreference. Det bør ikke betragtes som et aktuelt tilbud eller købspris.
For den seneste siliciummetal 421#-pris skal købere anmode om et dateret tilbud baseret på FOB/CIF-vilkår, destinationshavn, valutakurs og produktspecifikationer.
1. Hvad er Industrial Silicon 421#?
Industriel silicium 421# er en kommerciel-siliciummetalspecifikation, hovedsageligt defineret ved dets urenhedsindhold.
Typisk kemisk sammensætning:
| Grad | Si Indhold | Fe | Al | Ca |
|---|---|---|---|---|
| Siliciummetal 421# | Større end eller lig med 99,3 % | Mindre end eller lig med 0,4 % | Mindre end eller lig med 0,2 % | Mindre end eller lig med 0,1 % |
Betegnelsen"421"henviser til de typiske urenhedsgrænser:
Fe: ca. 0,4 % maksimum
Al: ca. 0,2 % maksimum
Ca: maksimalt cirka 0,1 %
Industriel silicium 421# anvendes hovedsageligt i:
Fremstilling af aluminiumslegeringer
Syntese af organisk silicium (silicone).
Kemiske industrier
Udvalgte fotovoltaiske materialers forsyningskæder
2. China Industrial Silicon 421# Pris Snapshot
Historisk reference: 27. august 2025
Enhed: CNY/ton
| Region / Prisgrundlag | Almindelig prisklasse | Forandring | Mainstream Transaktionspris | Forandring |
|---|---|---|---|---|
| 421 Huangpu Havn | 9,800–10,200 | - | 9,600–10,000 | - |
| 421 Sichuan Ex-værker | 9,700–10,300 | ▼150 | 9,400–10,000 | ▼200 |
| 421 Chemical Grade (til Sichuan silikonefabrikker) | 9,800–10,500 | - | 9,500–10,200 | ▼100 |
| 421 Yunnan Ex-værker | 9,500–10,000 | - | 9,400–10,000 | - |
| 421 Xinjiang Ex-værker | 9,000–9,200 | - | 9,000–9,100 | - |
| 421 Chemical Grade Yunnan Monthly | 10,800–11,000 | - | 10,600–10,800 | - |
| 421 Tianjin Havn | 9,500–9,800 | - | 9,400–9,700 | - |
3. Hovedfaktorer, der påvirker industriel silicium 421# priser
3.1 Elomkostninger og vandkraftforhold
Industriel siliciumproduktion er meget energiintensiv-.
Produktionsregioner som Yunnan og Sichuan er stærkt afhængige af vandkraft. Sæsonbestemt elektricitetstilgængelighed kan direkte påvirke:
Driftsomkostninger for ovn
Produktionsplaner
Regionale forsyningsniveauer
I høje-vandsæsoner kan lavere elomkostninger understøtte produktionen, mens tørre sæsoner kan øge omkostningspresset.
3.2 Produktionskapacitet og ovnvedligeholdelse
Siliciummetalproduktion afhænger af dykkede lysbueovne.
Markedsudbuddet kan ændre sig på grund af:
Vedligeholdelse af ovn
Produktionsnedskæringer
Kapacitetsjusteringer
Miljø- eller energikontrol-politikker
Reducerede driftstakster kan stramme udbuddet og påvirke regionale prisforskelle.
3.3 Downstream-efterspørgsel
Efterspørgselsstrukturen for industrielt silicium er hovedsageligt drevet af:
Aluminiumslegeringsindustrien
Siliciummetal forbedrer:
Styrke
Kastbarhed
Slidstyrke
Økologisk silicium industri
Siliciummetal er et nøgleråmateriale til silikoneprodukter, herunder:
Silikoner
Siloxaner
Silikone polymerer
Fotovoltaisk industri
Polysiliciumproduktion påvirker også industriel siliciumefterspørgsel gennem solenergiforsyningskæden.
3.4 Regional logistik og havnepræmier
Havnepriser inkluderer transportomkostninger fra produktionsområder.
Almindelige handelssteder omfatter:
Huangpu havn
Tianjin havn
Prisforskelle kan skyldes:
Fragtomkostninger
Lagerniveauer
Regional efterspørgsel
Port tilgængelighed
4. Købsovervejelser for siliciummetal 421#
Ved indkøb af industriel silicium 421# skal købere bekræfte:
Kemiske krav
Siliciumindhold
Fe/Al/Ca urenhedsniveauer
Påkrævet ansøgningskarakter
Fysiske specifikationer
Klump størrelse
Partikelstørrelse
Emballagekrav
Almindelige leveringsformer omfatter:
10–100 mm klumper
Tilpassede knusningsstørrelser
Bulkposer eller ståltromler
Kommercielle vilkår
Købere bør præcisere:
FOB eller CIF basis
Loading port
Leveringsplan
Betalingsbetingelser
Analysecertifikat (COA)
5. Vigtig markedsmeddelelse
Denne prisoversigt repræsenterer enhistorisk markedsøjebliksbillede den 27. august 2025.
Industrielle siliciumpriser kan ændre sig betydeligt på grund af:
Udsving i elprisen
Udbuds-efterspørgselsbalance
Silicium downstream industri cyklusser
Råvareomkostninger
Valutabevægelser
For købsbeslutninger skal kunder indhente et aktuelt tilbud med:
Tilbudsdato
Leveringssted
Incoterms
Valutagrundlag
Produktspecifikation
Om ZhenAn Industrial Silicon Supply
ZhenAn leverer industrielle siliciumprodukter til globale metallurgiske og kemiske applikationer, herunder:
Produkterne er tilgængelige i forskellige størrelser og emballagemuligheder i henhold til kundens krav.
ZhenAn understøtter kunder med:
Stabil kvalitetskontrol
Tilpassede specifikationer
Teknisk produktsupport
International eksport erfaring
FAQ: Industrial Silicon 421# Pris og specifikation
1. Hvad betyder siliciummetal 421#?
Siliciummetal 421# henviser til en kommerciel kvalitet med typiske urenhedsgrænser på Fe mindre end eller lig med 0,4%, Al mindre end eller lig med 0,2% og Ca mindre end eller lig med 0,1%, med siliciumindhold generelt over 99,3%.
2. Hvorfor svinger prisen på industriel silicium 421#?
De vigtigste faktorer omfatter elomkostninger, produktionskapacitet, ovndriftsrater, downstream-efterspørgsel, logistikomkostninger og markedsudbudsbetingelser.
3. Er prisen for silicium 421# fra august 2025 stadig gyldig?
Nej. Prisen for august 2025 er kun en historisk reference. Købere bør anmode om et aktuelt tilbud, før de træffer købsbeslutninger.
4. Hvilke industrier bruger siliciummetal 421#?
De vigtigste applikationer omfatter aluminiumslegeringer, silikoneproduktion, kemiske industrier og nogle fotovoltaiske-relaterede applikationer.
5. Hvilke oplysninger skal købere give, når de anmoder om et tilbud på siliciummetal?
Købere skal angive:
Påkrævet karakter
Mængde
Partikelstørrelse
Destinationshavn
Leveringsbetingelser (FOB/CIF)
Påkrævet certificering
6. Hvad er forskellen mellem siliciummetal 421# og 553#?
Den største forskel er indholdet af urenheder. Siliciummetal 421# har lavere Fe-, Al- og Ca-niveauer sammenlignet med 553#, hvilket gør det velegnet til applikationer, der kræver højere renhed.
Kontakt ZhenAn for Industrial Silicon 421# Supply
For siliciummetal 421# specifikationer, tilbud og teknisk support:
WhatsApp: +86 15518824805
E-mail: market@zanewmetal.com

